Benedikt čubet vňať
Kód: 1405/50G2 1405/500 1405/250 1405/100 Zvoľte variantPodrobný popis
Složenie a účinné látky
Benedikt lékařský, známy tiež ako čubet, obsahuje veľké množstvo hořčínov. Ďalšou dôležitou zložkou sú silice, triesloviny, glykozidy a slizy. Konkrétne účinné látky zahŕňajú seskviterpenlakton nových hořčínov, lignánové laktony, terpény, kyselinu benzoovú, flavonoidy, minerálne látky, draslík a horčík.
Účinky
- používa sa na všetky problémy tráviaceho traktu
- zlepšuje a urýchľuje trávenie
- zvyšuje chuť do jedla
- má dezinfekčné účinky na tráviaci trakt
- potláča hnilobné procesy v črevách
Podľa nariadenia ES č.1924/2006 nemôžeme uvádzať zdravotné účinky, preto vyššie uvedené liečivé účinky sú formou tipov našich starých mám a tradičného ľudového liečiteľstva. Nejedná sa o lekársky odporúčaní - vychádzame len z informácií z internetu, ktoré nemusia byť odborné.
Popis a vzhľad
Benedikt je bylina z čeľade hviezdicovitých a pri prvom stretnutí s ním sa vám môže zdať, že ide o klasický bodliak. Jeho listy sú podlhovasté s kopinatým tvarom a ich okraj je zubatý lemovaný drobnými ihličkami. V kvete je žltý a plodom sú nažky.
Príprava
Benedikt lékařský v sušenej verzii sa môže použiť priamo na prípravu čaju, ktorý okrem tráviaceho traktu pôsobí prospešne aj na nervovú sústavu. Je dôležitou súčasťou bylinných likérov, ako napríklad Benediktinka. Žltý kvet sa tiež používa ako náhrada šafránu.
TIP na prípravu čaju: 1 čajovú lyžičku prelejte 250 ml vriacej vody, nechajte lúhovať 10 - 15 minút a potom sceďte. Nálev sa pripravuje vždy čerstvý. Pite 1 - 2x denne. Skladujte na suchom a tmavom mieste.
Použitie
Benedikt sa využíva najmä na zlepšenie stavu tráviaceho ústrojenstva vo forme čaju alebo bylinného likéru. Ak máte problém s ekzémom, odporúča sa použiť obklady z benediktu na postihnuté miesto.
Nežiaduce alebo vedľajšie účinky
Dávajte si veľký pozor na predávkovanie benediktom, pretože vysoké dávky tejto liečivej byliny môžu spôsobiť nevoľnosť a niekedy aj zvracanie. Tiež sa nedoporučuje užívať benedikt pri zápale pľúc a iných vážnych pľúcnych chorobách. Pre tehotné ženy nie je benedikt vhodný, rovnako ako pre malé deti.
Byliny s podobným účinkom: pelynok pravý, zeměžluč nať, jablečník nať, sléz nať, vrbka nať
Ďalšie názvy (bylinky): Latinský názov Centaurea benedicta
Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.