Dobromyseľ obecná nať
Kód: 1363/50G2 1363/500 1363/250 1363/100 Zvoľte variantPodrobný popis
Zloženie a účinné látky
Dobromysel lekárska obsahuje približne 0,4% silice (hlavne tymol a karvakrol). Ďalej má táto rastlina asi 8% živíc, horké látky, tanín, éterický olej, gumu a pryskyřicu a v natí je aj farbivo, ktoré sa kedysi používalo na farbenie vlny.
Účinky
- má antioxidačné vlastnosti
- udržuje zdravú hladinu cukru v krvi
- podporuje normálne trávenie
- podporuje imunitu horných dýchacích ciest
- zlepšuje funkcie srdca
- vhodná pre podporu dojčenia
- zaisťuje normálnu funkciu pečene
- podporuje fyzickú pohodu a dobrý spánok
Podľa nariadenia ES č.1924/2006 nemôžeme uvádzať zdravotné účinky, preto vyššie uvedené liečivé účinky sú formou tipov našich starých mám a tradičnej ľudovej medicíny. Nejedná sa o lekárske odporúčanie - vychádzame len z informácií z internetu, ktoré nemusia byť odborné.
Popis a vzhľad
Dobromysel lekárska alebo oregano je trvalá bylina, chlpatá a dorastá výšky medzi 20 až 90 cm. Spodné listy sú vždy najväčšie a smerom hore sa zmenšujú. V kvetinovom zväzku sa nachádza až 25 ružových kvetov. Bylinu poznáme podľa príjemnej aromatickej vône.
Príprava
Z dobromysle sa dá pripraviť čaj, tinktúra a používa sa hojne aj ako korenie od šalátov až po mleté mäso. Je dôležitou súčasťou provensálskeho korenia. Je možné z neho urobiť aj odvar na kloktanie alebo obklady pre rýchlejšie hojenie rán.
TIP na prípravu čaju: 1 čajovú lyžičku zalejte 250 ml vriacej vody, lúhujte 10-15 minút a potom sceďte. Nálev sa pripravuje vždy čerstvý. Pite 1-2x denne. Skladujte na suchom a tmavom mieste.
Použitie
Dobromysel lekárska je bylina vhodná pre tehotné a dojčiace ženy, pretože účinne podporuje tvorbu materského mlieka. Vždy dodržiavajte odporúčanú dávku a v prípade chronických ochorení a užívania liekov sa poraďte s lekárom.
Nežiaduce alebo vedľajšie účinky
Dobromysl môže mierne ovplyvniť vstrebateľnosť medi, železa a zinku. Znižuje hladinu cukru v krvi a pri dlhodobom užívaní môže spôsobiť nevoľnosť. Ak máte alergiu na levanduľu, mätu, šalviu a bazalku, potom buďte osobitne opatrní.
Bylinky s podobným účinkom: bazalka nať, mätovitá kadeřavá list, yzop nať, majoránka záhradná
Ďalšie názvy (bylinky): Latinský názov Origanum vulgare
Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.