Konopica poľná vňať
Kód: 1270/50G2 1270/500 1270/250 1270/100 Zvoľte variantPodrobný popis
Konopka polní alebo tiež nazývaná žltá konopka je známa pre svoje liečivé účinky na dýchacích cestách. Na čaj a odvar sa používa kvitnúca rastlina. Táto bylina je známa už od antických čias a v minulosti sa používala aj na výrobu pevných lán.
Zloženie a účinné látky
Konopka polní sa skladá z kremičitanov a kyseliny kremičitej, živicovín, saponínov, glykozidov, kremičitanov, pryskyrice, cukru a éterických olejov. Okrem toho obsahuje aj pektíny, vosk, flobafen a minerálne látky.
Účinky konopky
- vhodná na rekonvalescenciu po čiernom kašli
- posilnenie priedušiek (bronchov)
- podpora správnej funkcie sleziny
- podpora tvorby krvi
- liečba kožných ekzémov doplnková liečba tuberkulózy
v súlade s nariadením ES č.1924/2006 nemôžeme uvádzať zdravotné účinky, preto vyššie uvedené liečivé účinky sú formou tipov našich starých mám a tradičnej ľudovej medicíny. Nejedná sa o lekársky návod - vychádzame len z informácií z internetu, ktoré nemusia byť odborné.
Popis a vzhľad
Konopka patrí do čeľade hluchavkovitých a je to jednoročná bylina, ktorá dorastá do výšky medzi 20 až 60 cm. Stonka tejto byliny je rozvetvená, listy sú tvaru kopytov a obe časti sú po svojom povrchu pokryté chlpmi. Kvety sú svetlo žlté a kvitnú od júla do októbra.
Príprava konopky
Konopka sa pripravuje ako liečivý čaj vo forme odvaru, pretože varením sa do vody dostanú aj minerály a kyselina kremičitá. Čaj pôsobí veľmi dobre proti kašľu a dlhotrvajúcim pľúcnym problémom. Z čaju sa potom dajú urobiť aj obklady na svrbivý ekzém.
TIP na prípravu čaju: 1 čajovú lyžičku zaliate 250 ml vriacej vody, lúhujte 10 - 15 minút a potom sceďte. Nálev sa pripravuje vždy čerstvý. Pite 1 - 2x denne. Skladujte na suchom a tmavom mieste.
Konopka poľná použitie
Konopka poľná nie je vhodnou bylinou pre tehotné a dojčiace ženy, takže odporúčame ju úplne vylúčiť v období tehotenstva a dojčenia. Nie je odporúčané podávať čaj z konopky deťom mladším ako 12 rokov. Dodržujte vždy presné dávkovanie.
Nežiaduce alebo vedľajšie účinky
Nežiaduce účinky sú známe v prípade prekročenia odporúčaného denného množstva. Rastlina je totiž vo väčšom množstve toxická. Aj keď nie sú známe žiadne kontraindikácie s liekmi, užívanie byliny v kombinácii s inými liekmi vždy konzultujte s lekárom.
Byliny s podobným účinkom: plieť lekárska, podbeľ nať, rebríček lekársky, sútka veľkokvetá kvet
Ďalšie názvy (bylinky): Latinský názov Galeopsis tetrahit
Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.