Kopřiva dvojdomá vňať
Kód: 1261/50G2 1261/500 1261/250 1261/100 Zvoľte variantPodrobný popis
Zloženie a účinné látky
Kopřiva dvoudomá je liečivá bylina s obsahom vápnika, fosforu, horčíka, železa, draslíka, síry, kremíka a jódu. Medzi ďalšie prospešné látky patrí vitamíny A, C, B, K, karotenoidy, chlorofyl, serotonín, histamín, taníny, flavonoidy a tiež mravenčia kyselina.
Liečivé účinky kopřivy dvoudomej
- pôsobí močopudne má protizápalové účinky
- vhodná pri liečbe chorôb močových ciest
- podporuje činnosť slinivky a vaječníkov
- znižuje hladinu krvného cukru a podporuje tvorbu krvi
- na posilnenie nervového systému
- harmonizuje látkovú výmenu v súlade s nariadením
- ES č. 1924/2006 nemôžeme uvádzať zdravotné účinky, preto vyššie uvedené liečivé účinky sú formou tipov našich starých mám a tradičného ľudového liečiteľstva. Nejedná sa o lekárske odporúčanie - vychádzame len z informácií z internetu, ktoré nemusia byť odborné. Popis a vzhľad Kopřiva dvoudomá je statná trvalka, ktorú nájdeme takmer všade v našom blízkom okolí a dorastá do výšky 50 - 150 cm. Poznáme ju podľa žahavých chĺpkov, ktorými je pokrytá celá rastlina. Listy sú stonkové, široko vajcovité a zúbkované. Kopřiva kvitne od júna do septembra.
Použitie kopřivy dvoudomej je možné napríklad vo forme sušenej kopřivy, ktorá sa zalije pomocou horúcej vody a popíja sa ako liečivý kopřivový čaj. Proti vypadávaniu vlasov sa používa odvar z koreňa kopřivy. Čerstvo lisovaná kopřiva sa zase popíja na prečistenie krvi.
TIP na prípravu čaju: 1 čajovú lyžičku zalijte 250 ml vriacej vody, lúhujte 10 - 15 minút a potom sceďte. Nálev sa pripravuje vždy čerstvý. Pite 1 - 2x denne. Skladujte na suchom a tmavom mieste.
Kopřiva dvoudomá je vhodná i v době těhotenství, jelikož je zdrojem železa, pomáhá proti otokům a léčí chudokrevnost. Vhodná je i během kojení, jelikož podporuje tvorbu mateřského mléka. Kopřiva se nedoporučuje podávat dětem do 3 let vůbec a do 15 let pouze výjimečně.
Kopřiva dvoudomá je vhodná i v době těhotenství, jelikož je zdrojem železa, pomáhá proti otokům a léčí chudokrevnost. Vhodná je i během kojení, jelikož podporuje tvorbu mateřského mléka. Kopřiva se nedoporučuje podávat dětem do 3 let vůbec a do 15 let pouze výjimečně.
Nežiaduce alebo vedľajšie účinky
Po usušení alebo varení kopřivy zmiznú toxické látky, takže ju môžeme podávať dlhodobo. Odporúčaná doba užívania kopřivovej kôry je však aj u zdravých jedincov max. 2 mesiace. Nežiaduce a vedľajšie účinky sa môžu objaviť vo forme hnačiek, vyrážok a potenia. Nie sú zistené žiadne kontraindikácie s liekmi.
Byliny s podobným účinkom: kontríhel nat, drmeš obecný, hloh obecný, jitrocel list
Ďalšie názvy (bylinky): Latinský názov Urtica dioica
Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.