Lastovičník väčší vňať
Kód: 1039/50G2 1039/500 1039/250 1039/100 Zvoľte variantPodrobný popis
Zloženie a účinné látky
Mlieko vlaštovičníka väčšieho obsahuje asi 20 rôznych alkaloidov a najvýznamnejším z nich je chelidonín. Suchý zelený pôdny materiál obsahuje asi 0,4% chelidonínu a kyselinu chelidónovú, jablčnú, citrónovú a jantárovú, trochu silice a kyselinu nikotínovú. Okrem toho sú prítomné flavonoidy, aminy a enzýmy.
Lekárske účinky vlaštovičníka
- čistí pečeň a podporuje jejich normálnu činnosť
- je to prírodný antioxidant
- podporuje liečbu leukémie
- čistí krv a podporuje její tvorbu
- používa sa pri ochoreniach žlčníka a obličiek
- lieči hemoroidy odstraňuje bradavice a kuří oka
- pomáha liečiť niektoré typy zákalov
v súlade s nariadením ES č.1924/2006 nemôžeme uvádzať zdravotné účinky, preto uvedené liečivé účinky sú formou tipov našich starých mám a tradičného ľudového liečiteľstva. Nejedná sa o lekárske odporúčanie - vychádzame len z informácií z internetu, ktoré nemusia byť odborné.
Popis a vzhľad
Bylina vlaštovičník väčší je trvalou rastlinou, ktorá dorastá do výšky 1 metra. Rastie po celej Európe a je rozšírená v prírode ako burina. Rozpoznáme ju podľa jasne žltých kvetov a pri poškodení rastliny z nej vytiekne nažloutlé mlieko. Rastlina je jedovatá.
Príprava
Bylina vlaštovičník väčší sa nepoužíva iba na bradavice, ale je možné ju piť aj ako liečivý čaj z vlaštovičníka. Nicmenej sa odporúča piť ju v kombinácii s inými bylinkami. Z vlaštovičníka sa dá vyrobiť aj masť alebo tinktúra, s ktorou majú používatelia dobré skúsenosti.
TIP na prípravu čaju: 1 čajovú lyžičku prelejte 250 ml vriacej vody, nechajte lúhovať 10 - 15 minút a potom sceďte. Nálev sa pripravuje vždy čerstvý. Pite 1 - 2x denne. Skladujte na suchom a tmavom mieste.
Vlaštovičník použitie
Vlaštovičník väčší nie je bylina vhodná v čase tehotenstva a počas dojčenia. Ďalej sa nedoporučuje podávať deťom do 12 rokov a ľuďom, ktorí majú zápal pečene alebo žlčníka, sú epileptici, astmatici alebo majú iné neurologické ochorenia. Pri užívaní sa rozhodne vyhnite alkoholu.
Nežiadúce alebo vedľajšie účinky
Pri vnútornom užívaní vlaštovičníka nie je vhodné ho užívať dlhodobo a maximálna doba kôry je 4 týždne. Nežiadúce a vedľajšie účinky sú známe pri predávkovaní vo forme pálenia v ústach, krku a podráždenia tráviaceho traktu.
Byliny s podobným účinkom: tymián obecný nat, šalvia nat, ostropestrec mariánsky, čekanka obecná
Ďalšie názvy (bylinky): Latinský názov Chelidonium majus
Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.